עובדי ארכיון המדינה תובעים את משרד ראש הממשלה וגנז המדינה לשעבר

התביעה היא בטענה להתנכלות, התעמרות תעסוקתית, ופרסום לשון הרע מצד הגנז. לטענת התובעים משרד ראש הממשלה היה מודע למסכת ההתנכלות וההתעמרות בהם, ואולם הוא עצם את עיניו

תמונת אילוסטרציה: Pixabay

משרד ראש הממשלה – ארכיון המדינה וגנז המדינה לשעבר ד”ר יעקב לזוביק נתבעים לשלם 640 אלף שקל לד”ר חגי צורף וגלעד ליבנה, בטענה להתנכלות, התעמרות תעסוקתית, ופרסום לשון הרע. במבוא לתביעה שהוגשה לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים נאמר כי עניינה בשני עובדים ותיקים ומסורים ששימשו עד לאחרונה כמנהלי תחומים ומחלקות בארכיון המדינה ואשר הועסקו בו עשרות שנים (התובע ליבנה פרש לגמלאות לפני מספר חודשים) אשר סובלים בשנים האחרונות מלשון הרע, הכפשת שמם, פגיעה בשמם הטוב ובמוניטין המקצועי שרכשו לעצמם בזיעה ובעמל, וכן מהתנכלות והתעמרות מתמשכת מצד הממונה עליהם גנז המדינה.

לדברי התובעים התנכלות והתעמרות זו מצדו של ד”ר לזוביק מתאפיינת בפגיעה ממושכת בכבודם ובהשפלתם, בשימוש בלשון בוטה ופוגענית מצידו של לזוביק, בהדרתם מתחומי עיסוקם, בשלילה בלתי מוצדקת של סמכויותיהם, במניעה בלתי מוצדקת ובלתי סבירה מהשתתפותם בפעילויות הנוגעות לתחום עיסוקם, באיומים חוזרים ונשנים בנקיטה באמצעים משמעתיים, בפיקוח וניטור מוגבר עליהם, וביצירת סביבת עבודה עוינת ופוגענית.

לטענת התובעים ניסיונם להניא את ד”ר לזוביק מדרכו הפסולה ולרבות בפניות חוזרת ונשנות במכתבים כולל לגורמים שונים במשרד ראש הממשלה, לא הביאו לסיום התנהלותו הפסולה. לדבריהם במהלך תקופת כהונתו כגנז המדינה ובעיקר בשנים האחרונות נקט ד”ר לזוביק במדיניות עקבית ואסורה של רדיפה, התעמרות, והתנכלות לתובעים תוך שימוש לרעה בסמכויותיו כגנז המדינה וכממונה עליהם.

לטענתם ד”ר לזוביק ביצע שורה של שינויים מרחיקי לכת בעבודת הארכיון באופן דורסני ובאופן שגרר שרשרת של ליקויים בעבודת הארכיון העולים עד כדי מחדלים של ממש.

בתביעה נאמר כי התובעים מצידם כמו גם מספר עובדים אחרים כאנשי מקצוע ותיקים וכעובדים מצטיינים פעלו על מנת להגן על האינטרסים והעקרונות עליהם הופקדו מכוח תפקידם ובמסגרת החוק, וזכו בתגובה לקיתונות של רותחין מצד ד”ר לזוביק בגין עמידתם על המשמר במסגרת תפקידם.

לטענת התובעים באמצעות עוה”ד בוריס מריאקרי ד”ר ורן סבוראי וגלעד זבידה משרד ראש הממשלה היה מודע למסכת ההתנכלות וההתעמרות בהם, ואולם הוא עצם את עיניו, התעלם מקריאות המצוקה שלהם, ונמנע בצורה מתמשכת מטיפול בעניינם ומניעת קיומה והמשכה של מסכת ההתנכלות וההתעמרות בהם. זאת תוך הפרת חובתו כמעסיק לשמור על סביבת עבודה בטוחה וראויה לעובדים, באווירה רגועה ונטולת התעמרויות.

בית הדין מתבקש להוציא צו מניעה האוסר על המשך ההתעמרות וההתנכלות בתובעים ולפסוק להם פיצויים בגין נזקיהם כתוצאה מהעסקתם הפוגענית וההתנכלות והתעמרות בהם.

מארכיון המדינה נמסר בתגובה: הנושא נמצא בטיפול בידי הגורמים הרלוונטיים.

מד”ר לזוביק נטען כי עדיין לא קיבל את התביעה ולכן לא יוכל להגיב.

Be the first to comment

Leave a Reply