עובדים בביטוח ישיר: החתמנו יותר ממחצית העובדים נגד ההתאגדות

מתנגדי ההסתדרות בחברה מכנים את עצמם: עובדי ביטוח ישיר נאבקים על הבית. הקבוצה גייסה את ח"כ איילת שקד למאבק. ההסתדרות: העברנו את התלונה לבית הדין לעבודה

איילת שקד עם פעילים

ההתנגדות מתעצמת נגד המהלכים אותם ההסתדרות והוועד המתגבש מנסים להנהיג בביטוח ישיר. עובדי החברה הודיעו כי החתימו 55% מעובדי החברה על טופס התנגדות לוועד ולכניסת ההסתדרות לחברה. העומדים מאחורי המאבק בהסתדרות הם נציגי ארגון בשם עובדי ביטוח ישיר נאבקים על הבית שאינו מקושר להנהלה אלא צמח באופן אותנטי בעקבות אי רצונם של חלק מהעובדים להיות מיוצגים ולשלם את דמי החבר לארגון העובדים.

על פי עובדי ביטוח ישיר נאבקים על הבית, למרות שרוב עובדי החברה שותפים לאי רצונם להתאגד, הם אינם מצליחים להצר את צעדי ההסתדרות בגלל חוק השליש. החוק אומר שאם שליש מהעובדים חותמים על הצטרפות לוועד עובדים מסוים, הוועד הזה הופך ל”ועד יציג” שמייצג אותו.

בעקבות הקושי לפעול במישור המשפטי, נפגשים המתנגדים להתאחדות עם חברי כנסת כדי לגייסם למאבק. ח”כ איילת שקד (ימינה) היא עד כה המתגייסת העיקרית למאבק העובדים שמסרבים להתאגד. שקד נפגשה עם ארבעה מפעילי הארגון בשבוע שעבר ובסוף הפגישה כתבה כי “אבי ניסנקורן, ההסתדרות שלך מסנדלת אלפי עובדים עם חוק הסכמים קיבוציים מיושן שנחקק אי-שם בשנת 1957. פשוט אבסורד. היום נפגשתי עם נציגים של ביטוח ישיר ומנכ״ל ארגון תחרות שנלחמים מלחמה צודקת בהסתדרות שבתהליך אנטי דמוקרטי מאלצת עובדים שלא ברצונם לשלם כל חודש סכום של כסף לטובת ההסתדרות”.

לפני כחודש שקד הניחה על שולחן הכנסת הצעת חוק שתתקן את חוק השליש, כאשר לדבריה מדובר ב”עוולה שנובעת מחוק מיושן”. על פי הכתוב בהצעת החוק, מטרתו היא לחזק את הרכיב הדמוקרטי בהתאגדות עובדים לעניין הסכם קיבוצי מיוחד ולשפר את איכות הייצוג של עובדים. התיקון לחוק מבקש לקבוע כי ארגון עובדים יציג ייבחר רק במקרה של רוב שרצה להתאגד, הרוב ייקבע דרך הצבעה חשאית ובהשתתפות של לפחות 40% מכוח האדם בארגון. “הצבעה חשאית תשחרר את העובדים מלחצים חיצוניים ותאפשר לכל עובד להביע את דעתו מאחורי הפרגוד, בלי צורך לרצות פעילים של ארגוני עובדים או לחשוש מאיומי המעסיק. נוסף על כך, הצורך להשיג תמיכה של רוב העובדים והיכולת של העובדים להחליט שהם נפרדים מייצוגו של הארגון, יקדמו את מאמצי ארגוני העובדים לייצג באופן הולם את העובדים” נכתב בהצעה.

ההסתדרות נגד ההנהלה

המאמץ של ההסתדרות לאגד את עובדי ביטוח ישיר תפס תאוצה בעיקר בתקופת הקורונה. על פי ההסתדרות, הנהלת ביטוח ישיר נקטה באמצעים שונים על מנת לסכל התארגנות עובדים בחברה. ארגון העובדים אף תבע בחודש שעבר מההנהלה של חברת הביטוח סעדים זמניים ופיצויים בסך של 1.2 מיליון שקל על כך בבית הדין האזורי לעבודה. את ההתנגדות האחרונה של ארגון עובדי ביטוח ישיר רואה ההסתדרות כעוד מאמץ של ההנהלה לקטוע את תהליך ההתאגדות בחברה. ההסתדרות מסרה כי את “תגובתנו לניסיון שבירת ההתארגנות על ידי ההנהלה, העברנו לבית הדין לעבודה, אשר ידון בנושא בהמשך החודש”. 

הליך ההתאגדות בענף הביטוח גבר בשנים האחרונות בעקבות הקמת החטיבה לעובדי חברות הביטוח ובתי ההשקעות בתוך ההסתדרות ב-2015. עד כה התאגדו כ-16 אלף עובדים בענף בהסתדרות. אליהם יש להוסיף את עובדי איילון והלמן אלדובי שמאוגדים תחת ההסתדרות הלאומית. נכון לסוף 2019, ביטוח ישיר מעסיקה כ-1,500 עובדים. מדובר במספר נמוך יחסית לחברות הביטוח הגדולות שמעסיקות בין 3,000 ל-5,000 עובדים. רוב העובדים (800) נמצאים באגף שירות ותפעול.

הנהלת ביטוח ישיר מסרה כי אין לה מה לתרום בנושא משום שאינה מקושרת לארגון.

Be the first to comment

Leave a Reply