עובד לשעבר בתכשיטי דנון: החברה חשפה אותנו לחומרים רעילים

העובד טוען כי החברה חשפה את עובדיה והסביבה לאדי ציאניד, אדי ניקל, חומצות, וכימיקלים שונים ומבקש פיצויים בסך של 210 אלף שקל. תגובת החברה: רוזווסר מעולם לא הציג אסמכתא כלשהי למצבו הרפואי, מדובר בהוצאת דיבה

טענה לחשיפה לרעלים
טענה לחשיפה לרעלים

חברת תכשיטי דנון מתל אביב נתבעת על ידי עובד שלה לשעבר הטוען כי החברה חשפה את עובדיה והסביבה לאדי ציאניד, אדי ניקל, חומצות, וכימיקלים שונים. לדברי העובד אבי רוזנווסר עבודה בסביבה נקיה ושמירה על פקודת הבטיחות בעבודה הנה זכות בסיסית של כל עובד לקבל מידי מעסיקו. המעסיק, טוען רוזנווסר, נדרש לצמצם את החשיפה של עובדיו לנזקים בריאותיים ולצמצמן ואף לשמור על בריאות עובדיו ולספק להם סביבה נקייה לעבוד בה.

בעניינו, מציין רוזנווסר, מדובר במקרה חמור ביותר שבו המעסיק חושף את עובדיו והסביבה לחומרים מסוכנים מבלי שהדבר מטופל כפי הנדרש. לאחר שהוא בתפקידו כמנהל מפעל הציפוי התכשיטים מתריע על כך ומציע פתרונות, מחליט המעסיק כי הוא פגע באמונו ומפטר אותו בצורה משפילה ומבזה לאחר כ-5 שנות עבודה.

לטענת רוזנווסר אחד הדברים המהותיים שהוא ניסה לשפר כמנהל המפעל היה מערכות האוורור ונידוף הרעלים במפעל, אשר זיהה אותה כעקב האכילס במקום, ועשה מאמצים לשפר את המצב. ואולם החברה בחרה לגרור רגליים וכל הצעה אותה הוא הביא היא בחרה לדחות אותה ולא לדון בה כלל.

לדברי רוזנווסר הוא פעל בהתאם לבקשת מנהלו והזמין דו”ח מהנדס והצעות מחיר בכדי לשפר את מערכות האוויר והמינדוף במפעל. הסיבה לכך הייתה נעוצה בפגיעה הבריאותית העלולה להיווצר לאורך זמן לעובדי המפעל ולנוכח הפעולות שנעשו לאורך השנים שנעשו בניגוד לפקודת הבטיחות בעבודה. אולם בעלי החברה יוסי דנון משך את הזמן וגרר רגליים בחוסר רצון מופגן, והלכה למעשה מלבד מתן פתרונות באוויר לא בוצע דבר.

לדברי התובע בעקבות התדרדרות במצבו הרפואי הוא פנה למנהל המפעל הראשי בחברה והודיע לו בכתב כי הוא דורש את תיקון הליקויים המשפיעים על בריאותו. לטענתו בעקבות התנהלותו ודאגתו לבריאות העובדים והסביבה הוא פוטר מעבודתו בחברה שלא כדין, באופן משפיל ומקומם, ללא כל עילה שבדין וללא שימוע, כאשר סיבת פיטוריו הייתה ליקויים בטיחותיים בחברה. עתה הוא פונה לבית הדין על מנת לקבל את זכויותיו ולפצותו בגין התנהלות החברה כלפיו.

בית הדין מתבקש לפסוק לתובע פיצויים בסך 210 אלף שקל בגין פיטורין שלא כדין, הפרה של חוק שיוויון הזדמנויות בעבודה, עוגמת נפש והתעמרות במקום העבודה, ובגין הודעה מוקדמת.

תגובת תכשיטי דנון:

  1. התביעה, נשוא הכתבה, טרם הומצא למשרדנו. עם קבלתה נבדוק את הטענות ונגיב בהתאם ובערכאות המוסמכות.
  2. חברת דנון עומדת במלוא התקנים של המשרד לאיכות הסביבה ועוברת בדיקות תקופתיות מדי שנה.
  3. מר רוזנווסר היה מנהל המפעל שאמון היה, בין היתר על נושא הבטיחות. אכן, מר רוזנווסר העלה טענות שונות בנובע למערכת האוורור של המפעל, טענה הרחוקה שנות אור מטענותיו החמורות הנוכחיות, נתבקש לטפל בנושא במסגרת תפקידו, אך הסתפק בהצגת הצעת מחיר אחת בודדה. בקשתנו להציג הצעת מחיר נוספת לצורך השוואתן נתקלה בחוסר מעש.
  4. מעבר לכך, מר רוזנווסר התפטר מעבודתו, ולא פוטר.
  5. מר רוזווסר מעולם לא הציג אסמכתא כלשהי למצבו הרפואי והקשר שבין עבודתו למצבו הרפואי, ואין אלא להניח כי מדובר בהמצאה לצורך הגשת התביעה.

אנו סבורים כי טענותיו של מר רוזווסר עולות כדי הוצאת דיבה ואנו נשקול את צעדנו בהתאם.

Be the first to comment

Leave a Reply