קבוצה של 14 מובילי תעשייה מצטרפת למאמץ בתחום רישוי הקוד הפתוח

אדריאן קוקרופט, סגן נשיא לאסטרטגיית ארכיטקטורת ענן באמזון: אמזון תומכת בקוד פתוח כדרך להאצת קצב החדשנות עבור לקוחותינו, מפתחים, הקהילה ושותפים. אנו תומכים בשינויים ברישוי קוד פתוח שמקדמים את המטרה של חדשנות והתנסות למען המשתמשים בקוד פתוח והתורמים לו

תמונת אילוסטרציה
תמונת אילוסטרציה

קבוצה של 14 חברות הצטרפה לאחרונה אל ההתנגדות לטקטיקות מחמירות באכיפת רישיונות קוד פתוח. זאת על ידי אימוץ ה- GPL Cooperation commitment  –   שיתוף פעולה סביב מחויבות ה-GPL – הרישיון הציבורי הכללי (General Public License) שהינו רישיון לתוכנה חופשית. כך הודיעה הספקית של פתרונות קוד פתוח, רד האט.

החברות שהצטרפו עתה הן:

Amazon, Arm, Canonical, GitLab, Intel, Liferay, Linaro, MariaDB, NEC, Pivotal, Royal Philips, SAS, Toyota  ו- VMware , והן מתחייבות לתת תקופת חסד לתיקון בעיות בתאימות רישיונות לתוכנות פתוחות.

מחויבות זאת משקפת את האמונה כי יש חשיבות לציות אחראי לרישוי קוד פתוח, וכי אכיפת רישיונות בסביבת הקוד הפתוח פועלת לפי נורמות שונות מאלה של רישיונות לתוכנות קנייניות.

החברות הראשונות שהצטרפו להסכם היו פייסבוק רד האט, , גוגל ויבמ בנובמבר 2017, ואליהן הצטרפו במרץ 2018 החברות CA, סיסקו, HPE, מיקרוסופט, SAP ו- Suse.

החברות, הפרויקטים והמפתחים שמשתתפים במחויבות, הרחיבו את זכויות השימוש בפתרונותיהם מפני שהם מאמינים כי הדבר נכון לקהילה ולסביבת הקוד הפתוח בה הם משתתפים ומעודדים חברות ומפתחים אחרים להצטרף אליהם.

מייקל קנינגהם, סגן נשיא בכיר והיועץ המשפטי של רד האט, אמר: “אנו שמחים לכבד את מסורות קהילת הקוד הפתוח, על ידי עידוד גישה שיתופית זאת למחויבויות רישוי בקרב עמיתינו המשתתפים בסביבת הקוד הפתוח. אנו גם שמחים על כך שקהילת הקוד הפתוח סיפקה לחברות המשתתפות את היסודות הרוחניים של הגישה”.

אדריאן קוקרופט, סגן נשיא לאסטרטגיית ארכיטקטורת ענן באמזון, אמר: “אמזון תומכת בקוד פתוח כדרך להאצת קצב החדשנות עבור לקוחותינו, מפתחים, הקהילה ושותפים. אנו תומכים בשינויים ברישוי קוד פתוח שמקדמים את המטרה של חדשנות והתנסות למען המשתמשים בקוד פתוח והתורמים לו”.

ג’ון בוזוול, היועץ המשפטי הראשי של SAS, אמר: “קוד פתוח הפך לחלק חשוב של קידום טכנולוגיות חדשות המשפיעות על הדרך בה אנו עובדים וחיים. אך כמו עם כל תוכנה, יש סיכונים כאשר מדובר בנושאי הפרות רישוי, וחשוב כי כל הגורמים המעורבים יהיו מוגנים, כך שיוכלו להמשיך לשתף פעולה ולפתח קוד מקור חדש. זו הסיבה לתמיכתנו במאמצי רד האט לקדם יכולת חיזוי גדולה יותר באכיפת רישוי קוד פתוח. הדבר נותן לקהילת הקוד הפתוח את הביטחון הדרוש לחדשנות בעת תכנון תוכנה חדשה”.

 

Be the first to comment

Leave a Reply