קוד פתוח מאיץ ניתוח נתונים ומשפר אבחון וטיפולים רפואיים/ וולפגנג באוש

תוכנות קוד פתוח מספקות את טכנולוגיות המפתח הדרושות להתקדמות טכנולוגית בתחום הבריאות. יישומי מוביל וכרטיסים אלקטרוניים מהפכניים הם דוגמא מעולה לכך

הדיגיטליזציה ממשיכה להניע התקדמות טכנולוגית בתחום הבריאות. הטווח רחב וכולל החל מאפליקציות בריאות ופורטלים עבור מטופלים כדי לספק למקצועני רפואה תובנות טובות יותר על מחקר בסיסי, עד לאבחונים רפואיים וריפוי. תוכנות קוד פתוח מספקות את טכנולוגיות המפתח הדרושות לשם כך.

טרנספורמציה דיגיטלית היא משימה הכרחית עבור חברות בכל תחום – כולל שירותי בריאות. היא מכסה את המודרניזציה של יישומי ליבה, השימוש בשירותי-ענן, וביג דאטה, והפיתוח והשינוי המואץ של אפליקציות מתוך נקודת מבט של שיפור תהליכים עסקיים קיימים ויצירת חדשים. במקביל, גם הטמעה מוצלחת דורשת תשתית לפי דרישה שהינה סקלבילית ויעילה.

יישומי מובייל כזרזים

כאשר מבטחים יתקשרו עם לקוחותיהם בעתיד, אפליקציות מובייל יהיו בלתי נמנעות.  אחד מהתרחישים העדכניים בתחום אפליקציות עבור ספקי ביטוחי בריאות פרטיים, הוא הגשת מסמכי ביטוח דרך האפליקציה. לקוחות יסרקו את חשבונותיהם הרפואיים, הצהרות וקבלות בשימוש בסמארטפונים או טאבלטים שלהם, ויעבירו את הנתונים למבטח באופן מוצפן. על בסיס סוג חדש זה של אפליקציה, תהליך כזה יגדיל את היעילות של תהליך החיוב הכספי, ישפר שביעות רצון לקוחות, ויגביר נאמנות לקוחות.

פתרונות של מערך מובייל ארגוני כשירות (MbaaS), כפי שמוצעים על ידי פלטפורמת יישומי מובייל, הוכיחו עצמם כמספקים אינטגרציה מקסימלית של אפליקציות מובייל לתוך נוף ה- IT של מבטחים.

MbaaS היא רמת תווכה (Middleware) באתר הלקוח או מבוססת ענן, שמנתקת בין המערכות הארגוניות למערכות משתמשי הקצה, ומונעת ממכשירים ניידים להתקשר ישירות אל המערכות הארגוניות.

רמת התווכה פועלת כאזור חציצה בין האפליקציות והמערכות הארגוניות במרכזי נתונים, ומספקת רמה גבוהה יותר של אבטחה. כדי לשלב יישומי מובייל לתוך מערכות ארגוניות כמו SAP HANA, Salesforce או Sharepoint, מאפשר מערך מובייל אחורי כשירות, זמינות של ממשקי תכנות RESTful APIs. תחומי האחריות של MbaaS כוללים גם שירותים כמו אחסון וניהול נתונים, דחיפת התראות, תקשורת בקרה ופיקוח בין מכשירים ומערכות ארגוניות וניהול משתמשים.

לדוגמה, Red Hat Moblile Application Platform, מספקת את תפקודיות ה- MbaaS, ומבוססת על Red Hat OpenShift Container Platform. כתוצאה, היא מאפשרת פיתוח יישומי מובייל מבוססי קונטיינר של יישומי native, היברידיים או מבוססי Web. את הבסיס הטכנולוגי מספקים קונטיינרי Docker ו- Kubernetes – מסגרת תיאום (orchestration) של קונטיינרים מבוססת קוד פתוח.

ארכיטקטורת פתרון של כרטיס בריאות אלקטרוני

תרחיש אפליקציה שני לדיגיטליזציה בתחום שירותי בריאות, הוא כרטיס הבריאות האלקטרוני (E-card). בארצות אירופיות רבות יש יוזמות בשלבים שונים של התקדמות, המיועדות לפיתוח כרטיס ביטוח הבריאות והפיכתו ל- E-card חכם. בגרמניה, לדוגמא, ההטמעה כבר בתהליך, אך עדיין לא הושלמה. סוג התשתית האידיאלית עבור E-card מורכב לפחות מחמישה גורמים:

עבור מטופלים הכרטיס משמש ככרטיס הרשאה המאפשר להם להשתמש בשירותי בריאות. עם כרטיס המנהל שבידו וכרטיס המטופל, יכול הרופא לגשת לנתונים במכשירי הגורם המבוטח לקריאת הכרטיסים שנמצאים במשרדי הרופא, בתי מרקחת ומתקני בריאות אחרים, ומכילים נתונים שנוצרו על ידי אפליקציה, לדוגמא, עם סביבת פיתוח מבוססת-Java וריצה על שרת יישומים בקוד פתוח תואם Java EE7. עבור סביבה זאת חובה לספק בקביעות עדכוני אבטחה ותפעול באופן מאובטח דרך הסכמי שירות ותמיכה. אמינות, יציבות ואבטחה הן העדיפויות העליונות בסביבה זאת.

לאפליקציה בקורא יש שתי משימות: היא מתקשרת, תחילה עם השרת של כרטיס הבריאות האלקטרוני ושנית עם התוכנה המותקנת במשרד הרופא, בתי מרקחת ומתקני בריאות אחרים. למען הגנת נתונים חייבת להיות חלוקה ברורה בין התשתית, כרטיס הבריאות, והיישומים המשמשים את מקצועני הרפואה. המערכת המרכזית יכולה להתבסס, לדוגמא, על SAP for Helthcare, והיא מכסה ניהול כללי של היישום, ניהול כרטיסי בריאות, ואימות התביעות של הגורמים המבוטחים. כל תעבורת הנתונים נשלחת באופן מוצפן ברשת תקשורת שנגישה רק למשתמשים מורשים מתעשיית הבריאות. רשת זאת חייבת לעמוד בסטנדרטים הגבוהים ביותר במונחי אבטחה, זמינות, ואיכות.

בין היתרונות החשובים ביותר של כרטיס בריאות אלקטרוני: עלויות מופחתות של ניהול ועיבוד בתחום הבריאות, ושקיפות ואיכות טיפול משופרות. דרישה מקדימה חשובה לכך היא טכנולוגיית אבטחה מתפקדת, המסוגלת להבטיח הגנה ללא תנאי למטופלים.

לינוקס עוזרת עם הפיתוח של שיטות טיפול אופטימליות

פתרון קוד פתוח, בשילוב עם פונקציות ניתוח מתוחכמות של מסד נתונים SAP HANA  הפועל בזיכרון (In-memory), מציע גם כלי עתיר ביצועים עבור מחקר רפואי ופיתוח של שיטות טיפול.

תחום הביוטכנולוגיה מהווה דוגמא של תרחיש יישומי. לדוגמא, מסד נתונים In-memory מ- Sap HANA שרץ על Red Hat Enterprise Linux, יוכל לשמש לאחסון נתונים בנושא טיפולי סרטן מכתבי עת מדעיים ורפואיים, כמו גם נתונים על תרופות, קשרי גומלין בין תרופות, קבצי מטופלים על בטיחות תרופות, קשרי גומלין בין חלבונים, ווריאציות של גנים.

מסד הנתונים משרת כבסיס ידע עבור ניתוח נתונים מהיר, המתמקד ברפואה מדויקת ותפור לצרכיהן של קבוצות מטופלים שונות. המטרה היא לסייע לרופאים לפתח טיפול מותאם עבור חולי סרטן דרך שילוב של דיאגנוסטיקת גנים וניתוח נתונים של תוצאות מחקר זמינות ושל טיפולים מוצלחים. היציבות והעקביות של סביבת מערכת ההפעלה ממלאת תפקיד מכריע בעת טיפול בכמויות נתונים בסדר גודל של פטהבייט וממשימות עיבוד אצווה (batch) בריצות ארוכות, עבור הכנת מחסני מידע גדולים. יש לציין כי רבות מאפשרויות היישומים החדשות התפתחו במחקר רפואי, דיאגנוסטיקה ופיתוח טיפולים, כמו גם במעורבות של מטופלים דרך טכנולוגיות מובייל וקוד פתוח, ניתוחי ביג דאטה, ומיחשוב ענן. אין ספק שדיגיטליזציה מאפשרת שינויים המקדמים התפתחות רפואית.

שיתוף הפעולה בין רד האט ו- SAP

רד האט ו-SAP עובדות יחד כבר יותר מעשור. ב- 2005 הוסמכה Red Hat Enterprise Linux לראשונה לפתרונות SAP, ושיתוף הפעולה הלך וגבר מאז. מקרי שימוש חדשים עבור חידושי In-memory וזמן אמת, הפכו לנגישים לחברות הודות לשילוב של Red Hat Enterprise Linux, Red Hat, JBoss Middleware, פלטפורמה-כשירות (PaaS), ו- SAP HANA.

הכותב הינו מנהל פיתוח עסקי EMEA, רד האט

 

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply