רשות שוק ההון פרסמה את תוצאות המכרז: ארבעה בתי השקעות ינהלו את קרנות ברירת המחדל

תוצאות מכרז קרנות ברירת מחדל שפורסמו השבוע: דמי הניהול של אלטשולר שחם: 1.49% (הפקדות) ו-0.1% (צבירה). מיטב דש: 2.49% ו-0.05%. פסגות: 1.68% ו-0.0905%. בצעד מפתיע, הלמן אלדובי הודיע לאחר פרסום התוצאות כי הוא חותך את דמי הניהול מהצבירה ב-50% ל-0.05%

תמונת אילוסטרציה
תמונת אילוסטרציה

במכרז לבחירת קרנות ברירת מחדל, שתוצאותיו פורסמו השבוע, נקבע כי דמי הניהול של אלטשולר שחם והלמן אלדובי יעמדו על 1.49% מההפקדות ו-0.1% מהצבירה. דמי הניהול של מיטב דש יעמדו על 2.49% ו-0.05%. דמי הניהול של פסגות יעמדו על 1.68% מההפקדות ו-0.0905% מהצבירה.

זמן קצר לאחר פרסום תוצאות המכרז הודיע איתי ברדה, מנכ”ל הלמן אלדובי גמל ופנסיה, על הורדת דמי הניהול ל-0.05% מהצבירה ו-1.49% מההפקדות – “בית ההשקעות הגיש במכרז הצעה לדמי ניהול נמוכים ואין כל סיבה להעלות את דמי הניהול לחוסכים ברפורמה הנוכחית לעומת הרפורמה החדשה” – כך ברדה.

טרם המהלך של ברדה, דמי הניהול המשוקללים של כל החברות היו זהים, ועמדו על 0.1745 מהצבירה (על פי הנוסחה של דמי ניהול מהצבירה בתוספת דמי הניהול מההפקדות מחולק ב-20, ששימשה את רשות שוק ההון לצורך המכרז). בטבלה ניתן לראות כי דמי הניהול המשוקללים שנקבעו נמוכים אך במעט מדמי הניהול המינימליים שיכלה חברת ביטוח להציג, בשל הגנת הינוקא שניתנה לגופי הפנסיה הקטנים.

השאלה המרכזית שמתעוררת בשוק, לאחר פרסום התוצאות, היא שאלת סוכני הביטוח והעיסוק שלהם בפנסיה. אנשי מקצוע העריכו בשיחות עם פוליסה בעקבות פרסום התוצאות, כי בדמי הניהול שנקבעו מרבית בתי ההשקעות לא יוכלו לשלם עמלות לסוכני הביטוח. על כן, מעריכים אנשי מקצוע, סוכני ביטוח ימשיכו לעבוד בעיקר עם חברות הביטוח. אולם כיוון שגם החברות וגם הסוכנים מושכים לכיוון ביטוחי מנהלים, הרי שהסוכנים יצמצמו עוד יותר את פעילותם בפנסיה.

הפעימה הבאה ברפורמה צפויה להיות במרץ 2019, אז יפוגו כל ההסכמים הקיימים. ואז, מעריכים בענף, תיכנס הרפורמה לתוקף במלוא עוצמתה, שכן כל מעסיק שלא יערוך מכרז יחויב לצרף את העובדים לאחת מקרנות הפנסיה של בתי ההשקעות.

גורם אחר בתחום החיסכון הפנסיוני אמר, כי אחת ההשפעות של הרפורמה תהיה גם על דמי הניהול במוצרי הגמל וההשתלמות. זאת, כיוון ששתי המצטרפות החדשות – פסגות ואלטשולר שחם – מחזיקות בפעילות גדולה בתחום הגמל וההשתלמות, והורדת דמי הניהול בפנסיה תלחץ למטה גם את דמי הניהול בגמל ובהשתלמות.

 

תוצאות רפורמת קרן פנסיה ברירת מחדל

* שיעור דמי ניהול משוקלל חושב כך: ד”נ מהצבירה בתוספת ד”נ מההפקדות חלקי 20 (בהתאם לנוסחה של רשות שוק ההון).
** לו הייתה קרן פנסיה על נתח שוק של מעל ל-5% מגישה את דמי הניהול המינימליים שנקבעו בתנאי המכרז, אלו היו דמי הניהול לפיהם היה נערך החישוב מצד הרשות בנוגע לזהות הקרנות הזוכות – לאחר התוספת של 0.5% לד”נ בהפקדות ו-0.05% בצבירה, במסגרת הגנת הינוקא שניתנה לקרנות הקטנות.

Be the first to comment

Leave a Reply