תביעה נגד נציבות שירות המדינה: עובד סבל מהתעמרות במשך שנים תוך כדי מאבק במחלת הסרטן

תגובת נציבות שירות המדינה: התובע חשוד בדיווחים כוזבים הנמשכים מזה מספר שנים באגף לחקירות המשמעת של נציבות שירות המדינה. בעקבות פנייה של השירות המקרה נחקר במח"ש. הגשת התביעה לבית הדין לעבודה בשלב זה אומרת דרשני

תמונה: Pixabay
תמונה: Pixabay

נציבות שירות המדינה ובכיר במנהל אגף חקירות משמעת בנציבות נתבעים לשלם 350 אלף שקל לעובד בשירות הבטחון הכללי בטענה ל”התנהלות בריונית, פוגענית ומתעמרת”. בתביעה נאמר כי גלעדי משמש כחוקר מזה 18 שנה באגף חקירות משמעת בנציבות וזאת לאחר 22 שנה של עבודה בשב”כ. לטענתו הבכיר ביצע בעצמו ובאמצעות אחרים שורת צעדים פוגעניים וחמורים ביותר כנגדו לא כל עילה או סיבה, ותוך התעלמות מוחלטת וזדונית מהיותו אדם בן 55 המתמודד מזה מספר שנים עם מחלת הסרטן ועובר טיפולים רפואיים ממושכים וקשים בגין מחלתו זו.

העובד טוען בתביעה שהגיש לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים כי במשך שנים הוא סובל מהתעמרות מצדו של הבכיר ללא כל סיבה או הצדקה, והדבר בא לידי ביטוי בהערות בלתי פוסקות מצדו כלפיו, בהרמת קול, דיבור פוגעני, מתן תמריץ כספי נמוך שאינו עולה בקנה אחד עם עבודתו והישגיו, סיכול אפשרותו לזכות בתפקיד סגן נהל אגף החקירות, ועוד.

לדברי העובד משך כל אותן שנים הוא ספג וסבל מהתעמרויות אלו בשקט מחשש שאם יתלונן כנגד הבכיר יבולע לו, ואולם בד בבד עם ההחמרה במחלתו בשלוש השנים האחרונות הלכה והחמירה ההתעמרות מצידו של הבכיר כנגדו.

העובד מציין בתביעתו כי קיבל זימון במפתיע לחקירה משמעתית אצל חוקר מח”ש, וכי לפני כשבוע יום לפני שנחקר ועומת עם החשדות נגדו, הורה לו הבכיר לאסוף את חפציו האישיים שבחדרו, ובמקביל הורה להחליף את המנעול בחדרו כמו גם את מנעול הכניסה בכניסה לאגף החקירות, ואת הקוד בקודן שבכניסה לאגף. למעשה טוען העובד כי הבכיר לקח את החוק לידיו ובהתנהלות כוחנית ובריונית פעל במחשכים על מנת לסלק אותו ממקום עבודתו, וכל זאת ללא כל עילה והליך סדור, וערב חקירתו באזהרה בחקירה משמעתית, ובטרם מסר את גרסתו לחשדות לכאורה המיוחסים לו שעניינן דיווחי נוכחות כוזבים.

לדברי העובד בתום חקירתו הונחה על ידי החוקר שחקר אותו לשהות בחופשה על חשבונו עד להודעה חדשה, וזאת לטענת החוקר בהתאם להנחיית הנציבות. לטענת גלעדי הנחייה זו היא נטולת כל בסיס חוקי, וכי אין למעסיק בשירות המדינה סמכות חוקית להורות לעובד המצוי בהליכי חקירה משמעתית לשהות בחופשה, והדרך היחידה להרחקת עובד המצוי בחקירה משמעתית ממקום עבודתוהיא בדרך של בחינת השעייה בכפוף לשימוע.

לטענת העובד כל שנותיו ומרצו הוקדשו לעבודה בשירות המדינה, הוא מתמודד עם מחלה קשה שהחמירה בשנים האחרונות ובגינה הוא עובר טיפולים קשים ומייסרים, ומוצא במקום עבודתו עוגן להיאחז בו דווקא בתקופה קשה זו.

לטענתו התנהלות הנתבעים לא רק שהיא התפרקות מכל דין, היא בראש ובראשונה אטומת לב, וכי עוד בטרם הוא נחקר בחקירה המשמעתית, הוא כבר נענש בעונש החמור מכל, סולק ממקום עבודתו, בוזה והשופל מול עמיתיו לעבודה.

העובד מבקש מבבית הדין באמצעות עו”ד אילה הוניגמן להצהיר כי הנתבעים פגעו בהתנהלותם בפרטיותו, כי התנהלותם עולה כדי התעמרות אסורה, וכי בהתנהלותם הם פגעו בשמו הטוב, השפילו אותו, ולמעשה הלכה למעשה סילקו אותו משירות המדינה בניגוד לדין. בגין התנהלותם זו של הנתבעים מתבקש עוד בית הדין לפסוק לגלעדי פיצויים בסך 350 אלף שקל.

תגובת נציבות שירות המדינה: “בעקבות חשד לדיווחים כוזבים הנמשכים מזה מספר שנים מצידם של שני חוקרי משמעת באגף לחקירות המשמעת של נציבות שירות המדינה, פנה מ”מ נציב שירות המדינה אל פרקליטות המדינה וביקש כי הדברים יחקרו על ידם. לאור החשדות הנ”ל פתחה המחלקה לחקירות שוטרים בחקירת משמעת כנגד שני החוקרים האמורים. בימים אלו נבחנת שאלת השעיית החוקרים הנ”ל על ידי הגורמים המוסמכים. התובע הינו אחד החשודים שנחקר על ידי מח”ש. הגשת התביעה לבית הדין לעבודה בשלב זה אומרת דרשני”.

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply