תחום הביטוח לא יחמוק מטרנספורמציה דיגיטלית / שיחת משאבים עם מורטן רולפס

מנהל הפיתוח העסקי לתחומי תווכה ופלטפורמת יישומים ברד האט בראיון למשאבים: בביטוח חייבים יכולת לבוא עם מוצרים ושירותים חדשים מהר יותר מאשר המתחרים, לכן צריך הרבה רעיונות, התנסויות וטעויות כדי להגיע למעמד מנצח

מורטן רולפס,תחום הביטוח לא יחמוק מטרנספורמציה דיגיטלית
מורטן רולפס,תחום הביטוח לא יחמוק מטרנספורמציה דיגיטלית

לאחרונה ביקר בישראל מורטן רולפס Morten Rohlfes, מנהל פיתוח עסקי לתחומי תווכה  (Middleware) ופלטפורמת יישומים ברד האט EMEA, ונועד עם לקוחות בתחום הפיננסי.

מורטן רולפס 1

מורטן רולפס בטוח, כי תחום הביטוח לא יחמוק מטרנספורמציה דיגיטלית: “בביטוח חייבים יכולת לבוא עם מוצרים ושירותים חדשים מהר יותר מאשר המתחרים, לכן צריך הרבה רעיונות, התנסויות וטעויות כדי להגיע למעמד מנצח. הטכנולוגיות שלנו מסייעות בכך”.

רולפס מנהל צוות מכירות בחברה בתחומי אירופה, המזרח התיכון ואפריקה של מוצרי תווכה ו-Red Hat OpenShift  –  Platform as a service פלטפורמה כשירות (PaaS) של רד האט. הפלטפורמה משמשת לפיתוח ופריסה מהירים של יישומי ענן, והיא זכתה למחמאות בדוח של חברת המחקר IDC על יתרונותיה הכלכליים והחזר ההשקעה שלה.

הצוות של רולפס כולל  20 אנשי מכירות ייעודיים ו-60 יועצים  שמטפלים בסביבות מורכבות, ומבצעים הוכחות היתכנות (PoC) בקרב לקוחות תווכה ו-Red Hat OpenShift, כשהמיקוד הוא במודרניזציית יישומים – טרנספורמציה דיגיטלית.

רולפס מסביר, כי למספר חברות גדולות יש ברד האט נציג שמטפל רק בהן. “כשלקוח זקוק לפתרון עסקי, היועץ מגיע יחד איתו, הם דנים יחד על הצרכים ואיש המכירות ממשיך בתהליך”, הוא אומר.

 • מה קרה בתעשיית הפיננסים בשנים האחרונות מבחינה טכנולוגית?
רולפס : הבנקים וכל תחום הפיננסים שואפים להאיץ את ביצוע הטרנספורמציה דיגיטלית ונספחיה, אך נתקלים לא פעם בהגבלות הרגולציה. הבנקים נוהגים על פי חוקים המקשים על אימוץ טכנולוגיות חדשות. צריך להבין שאנשים צעירים קונים ביטוח ובנקאות באופן שונה לגמרי – הם קונים אונליין, משווים הצעות אונליין, ומשתפים מידע והחלטות עם חברים. הדמוגרפיה המשתנה ומשפיעה על התעשייה, והריביות הנמוכות בעולם הוציאו ומוציאות מהשוק שחקנים מסוימים. הכל צריך להיות חסכוני ומתמחה.

בגרמניה הבנקים יותר גנריים, ובארה”ב יש הפרדה בין בנקים להשקעות ובנקים לחסכונות. באירופה מנסים לקדם את הדיגיטציה גם בביטוח: במקרה של תאונה, מצלמים את הנזק בסמארטפון ושולחים, ואז מקבלים הערכה לפיצוי הכספי לו זכאים. כדי לקבל הצעת מחיר, מספיק לשלוח מספר זהות או את מספר המכונית, ומקבלים מיד הצעה – לעומת הזמן הארוך שנדרש לשם כך בעבר.

דוגמה אחרת היא שירות 360 מעלות – כשהכל ידוע על הלקוח והאינטראקציות שלו עם הבנק או חברת הביטוח, כולל אם הוא משפיע ברשתות חברתיות, ויוכל להשפיע על חבריו להצטרף לבנק או לרכוש פוליסת ביטוח. בביטוח, נושא ערוצים צולבים cross channels)) נפוץ פחות מאשר בבנקאות, אך גם כאן יש חשיבות לניתוח כל הנתונים באמצעות טכנולוגיות ביג דאטה ואנליטיקס. מי שמזוהה כמרבה בטיסות, זקוק לשירות ביטוחי שונה ממי שאינו עושה זאת.

• מה תפקיד הטכנולוגיה בנושאים אלה?
רולפס : בביג דאטה או שירות 360 מעלות, חשובה לבנק או חברת הביטוח היכולת לחפש ולגשת לענן, במקביל למיינפריים הוותיק או כלי אחר. לשם כך צריך טכנולוגיה היברידית שתוכל לרוץ על כל המערכות והטכנולוגיות. Red Hat OpenShift מאפשרת זאת מעצם היותה פלטפורמה –כשירות. עקב הרגולציה, חברות ביטוח לא פועלות בענן אלא במרכזי המחשבים שלהן data centers)), אך הן לא יכולות להגיע לכל הפלטפורמות האחרות, ולשם כך הן נעזרות ברד האט, שמובילה במכירות PaaS באירופה. בבנקאות, ארבעה משישה הבנקים הגדולים בסקנדינביה הם לקוחותינו, וכך גם הבנקים הגדולים בגרמניה ובבריטניה.

• יש דוגמה של טכנולוגיה שבעזרתה עשיתם שינוי?
רולפס : עשינו שינוי אצל לקוח שהיה זקוק לגישה מהירה לנתונים כדי לפעול בענן עם ערוץ 360 מעלות, בו צריך מיידיות של המידע. הקריאה והכתיבה הקיימת בוצעו מול מסד נתונים שהעביר את הנתונים לפלטפורמה – תהליך הדורש  זמן. לרד האט יש מוצר לווירטואליזציית נתונים, שעוזר להבטיח שפתרון התוכנה, מקור הנתונים והמקור במדיה החברתית יסונכרנו ביניהם, והגישה תהיה רק מהרשת החברתית כדי לזרז את התהליך.

• במה מתחילים בבנקים ובחברות ביטוח בטרנספורמציה הדיגיטלית שלהם?
רולפס : 60-70% מתחילים בפיתוח יישומים בנקאיים ובתחום הביטוח לנושאי תביעות – עבור סביבת Web. 20% מיישמים יישום קיים ורוצים להתאים אותו לענן, ולהסב לפתרון מבוסס קונטיינר שירוץ על PaaS.

• למה השימוש בקוד פתוח כל כך נפוץ היום?
רולפס : בעבר דובר על חיסכון בעלויות. היום, יש שינוי דרמטי בסיבות לכך.  משתמשים בפתרון קוד פתוח כי זה הכי מאובטח, חזק ויעיל. כל החידושים בפיתוח באים היום מספקי קוד פתוח. לפעמים מנמ”רים מספרים לנו, ששימוש בקוד פתוח מביא לחברות עובדים מוכשרים שפשוט לא רוצים לעבוד עם סביבות קנייניות.

היו מצבים בהם פגשנו בחברות ביטוח ובנקים מקרים בהם השיווק דרש פתרון מהיר, ומפתחים עברו לקוד פתוח אף בלי רשות הארגון, כדרך היחידה והיעילה לעמוד בדרישות כאלה.

• איך אתה רואה את העתיד בתחום פעילותך?
רולפס : המצב היום הוא, שארגונים גדולים רבים ביצעו פרויקטים של הוכחת היתכנות ((POC עם PaaS (פלטפורמה כשירות בענן), אך עדיין 95% מעומס העבודה שלהם נמצא במערכות הוותיקות. הכיוון יהיה שהם יעבירו מערכות מסוימות ל- PaaS, אחרות יישארו כפי שהן, וחלק יעבירו לענן באמצעות שימוש בקונטיינרים. רבים משותפינו הגדולים עובדים איתנו בליווי לקוחות לביצוע פרוייקטי העברת עומסי עבודה גדולים ל- PaaS.

מבחינת הלקוחות, הטרנספורמציה הדיגיטלית תתפתח, ולו מהסיבה הפשוטה שאת הניסיון והחוויה שיש להם מהבית ומתחומים אחרים, הם רוצים גם בבנקאות ובביטוח. לחלק מהחברות הוותיקות קשה לעשות זאת, אך הן נאלצות לכך מפני שהן חוששות שגוגל, אפל מייקרוסופט וגופים אחרים יכנסו לבנקאות וביטוח.

מני צרפתי, מנהל אדריכלי פתרונות ברד האט, מציין כי בישראל קורה בדיוק אותו דבר. “לכל הבנקים יש יוזמות טרנספורמציה דיגיטלית. בביטוח יותר שמרנים. יש יוזמות המכוונות למתן גישה לסוכנים, אך לא ללקוחות”.

Be the first to comment

Leave a Reply